7 razloga zašto STEM mora biti deo školskog sistema
Obrazovno-vaspitni sistem pored obaveze da upozna učenike sa specifičnosti iz različitih nastavnih oblasti ima i zadatak da ih putem tih znanja pripremi za buduće tržište rada.
Sve uspešne i ekonomski stabilne zemlje sveta, znaju da uspešnost države zavisi od uspeha na konkurentnom tržištu, te zahteva od radnog kadra da bude spreman na izazove 21. veka, odnosno da u sebi imaju inovatorski potencijal i sposobnost da razvijaju stalan tok revolucionarnih tehnoloških proizvoda i procesa.
To nadalje znači da državi trebaju stručnjaci koji su sposobni i kreativni, te umeju na najbolji mogući način da spoje potrebe društva, znanja, iskustvo u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici sa kreativnošću i domišljatošću.
Shodno navedenom obrazovno-vaspitni sistem i nastavnici imaju ogromnu ulogu u profesionalnom i kreativnom oblikovanju učenika, odnosno njihovom usmeravanju ka oblasti u kojima bi mogli da iskažu svoj puni potencijal. Otuda, zahtevi 21. veka nameću i obrazovnom sistemu, ali i nastavnicima, zahtev da oblikuju učenike, buduće radnike, koji poseduju tehnološki sofisticirane veštine i sposobnost dubljeg savladavanja i povezivanja nauke, umetnosti, inženjerstva i matematike.
Pored navedenog, posebno se cene veštine inovativne produktivnosti koje ne samo što bi mogle da reše nacionalne, već i svetske, globalne probleme (klimatske promene, glad, nestašica energije, ekološka održivost, eksponencijalni porast virusnih i baterijskih bolesti i rastući problema čiste vode).
Shodno navedenom, potreba za STEM zanimanjima kontinuirano raste iz godine u godinu, i previđanja su da će STEM kompetencije postati ključan element za zapošljavanje, jer se ponuda STEM talenata ne povećava istim trendom kao što su i potrebe tržišta za ovom radnom snagom.
Primetno je da pedagoške metode koje ne obuhvataju STEM, proizvode usko specijalizovane stručnjake u matematici i nauci ili tehnologiji, ali te veštine nisu ono što se očekuje od radne snage 21. veka, za razvoj multidisciplinarnih stručnjaka u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici je bitan jedino STEM pristup.
Stvarajte STEM talente, kreativce i inovatore: Upoznajte se sa eksperimentima koji doprinose razvoju STEM kompetencija, sposobnosti i veština.
7 razloga zašto STEM mora biti deo nastavnog pristupa svakog nastavnika
- STEM lekcije pomažu učenicima da dublje razumeju važnost naučno-matematičkih koncepata – pomoću STEMa učenici kroz praktične aktivnosti, istraživački rad i eksperimentalni koncept uspevaju da kombinuju STEM oblasti, pomoću tehnologije i da predstave svoja rešenja i eksperimentalne rezultate,
- STEM od učenika pravi inovativne kritičke mislioce koji mogu sami da donose odluke na osnovu znanja i iskustava – STEM časovi pružaju učenicima bezrizično oprobavanje i kreiranje tačnog odgovora na osnovu kreativnosti. Ovakav pristup otklanja strah od neuspeha i pruža šansu učenicima da uživaju u iskustvu učenja na mnogo višim nivoima,
- STEM omogućava učenicima da razumeju kako pristupiti rešavanju i kako rešiti probleme iz nastave i svakodnevnog života – primetno je da STEM razvija veštine inženjerskog projektovanja koje promoviše kreativnost, pronalazački duh i dizajnersko razmišljanje koje korelišu sa naučnom metodologijom za ispitivanje i analizu podataka,
- STEM nastava razvija kod učenika osećaj etike i socijalnu savest – aktivnosti koje podrazumevaju istraživanje aktuelnih tema vezanih za društvena pitanja i zdravlje značajno doprinosi razvoju svesti učenika o potrebama vezanih za zdravlje ljudi, životnu sredinu, ekonomska pitanja i druge aspekte zajednice u kojoj žive,
- STEM razvija učenicima saradničke kompetencije – STEM nastavni pristup prečesto zahteva od učenika da rade u timu, na osnovu čega uspevaju da podele moždane aktivnosti, istraživačke oblasti, pristupe dizajniranju rešenja, ali i da kroz timski rad stvore produktivno rešenje, te samim tim i razviju saradničke veštine,
- STEM kod učenika razvija tehnološku pismenost – tehnologija u STEM obrazovanju pomaže učenicima da postanu svesni tehnoloških zahteva sveta u kom živimo. Takođe, uspevaju da shvate vezu tehnologije, nauke i matematike, te i da da nauče kako primeniti neka tehnološka rešenja u profesionalnom radu i svakodnevnom životu,
- STEM pruža učenicima konkretne ideja za njihov profesionalni razvoj u budućnosti – STEM obezbeđuje učenicima da postignu visoke akademske ciljeve tako što pre svega razumeju predmete koje uče, pronalaze njihovu primenu u svakodnevnom životu i uspevaju da ih povežu sa zahtevima brzog i savremenom življenja. STEM nije koncept koji priprema učenike za karijeru tek posle školovanja, već ih uči veštinama komunikacije, rada, istraživanja i liderstva i tokom školovanja.
Ako želite da vaša deca/učenici razviju kompetencije 21. veka, neophodno je vam STEM eksperimenti budu sastavni deo i nastavnog proces i procesa odrastanja vašeg deteta.